< Poprzedni artykuł

Zobacz pracę dyplomową z wykorzystaniem Fuji!

14.04.2014

We współpracy z dyplomantem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Adamem Młynarskim powstał układ pozycjonujący w oparciu o sterowniki PLC i serwonapędy marki Fuji Electric oraz oprogramowanie Proficy HMI/SCADA iFIX.


Układ pozycjonujący

Stworzony system pokazuje funkcjonalność oferowanych systemów, umożliwiających m.in. interpolację liniową oraz kołową.

Całość budowanego układu napędzają serwomechanizmy, które w porównaniu do silników krokowych są znacznie droższe, lecz zapewniają dłuższą żywotność i większą dokładność urządzenia. Zastosowanie serwomechanizmów sprawia, że mamy pełną kontrolę nad całym procesem i uzyskujemy sprzężenie zwrotne w postaci informacji:

  • o danym położeniu, uzyskiwanymi z enkodera serwonapędu,
  • o prędkości jaką aktualnie nasze narzędzie osiąga
  • oraz o momencie obrotowym, który nasz silnik wytwarza.

Wszystkie te informacje sprawiają, że możemy w bardzo dokładny sposób zarządzać programowo całym pozycjonowaniem (np. obróbką) oraz bezproblemowo kontrolować i zmieniać wymienione wartości.

Środowisko SCADA Proficy iFIX zdecydowanie ułatwia zarządzanie wszystkimi zmiennymi poprzez graficzne pogrupowanie ich oraz płynną zmianę wartości np. za pomocą suwaka. Jako, że celem projektu było stworzenie układu pozycjonującego 2D bardzo pomocnym narzędziem okazała się również możliwość graficznej prezentacji układu w formie wykresu X-Y w oprogramowaniu Proficy HMI/SCADA iFIX.

Stworzony układ ma zastosowanie marketingowe, pokazujące funkcjonalność oferowanych serwomechanizmów, umożliwiających m.in. interpolację liniową oraz kołową. Układ nie przenosi dużych obciążeń, a jego główną funkcją jest przemieszczanie głowicy roboczej układu w przestrzeni X-Y. 

Zobacz układ pozycjonujący w akcji >>


www.fujiplc.com.pl używa plików cookie. Korzystając z serwisu wyrażasz na to zgodę. Sprawdź Politykę plików cookies. Zamknij